FIELD & RETRIEVING ASSOCIATION FOR GUNDOGS INC 

2018 Trial Results


2018 RETRIEVING & RATG RESULTS

 

FIELD & RETRIVING ASSOCIATION FOR GUNDOGS Inc.

Featuring the UNIFICATION TRIALS
(FRA  &  WIDE BAY Clubs)

SATURDAY 28th JULY 2018

Venue:  Veresday

 
NOVICE STAKE  - Judge:  Mrs. H. CATTERMOLE  (15 started)
1st  Gumtree Jaffas Diamond  NRA   ESS   B  -  D. Weston  (163)
2nd  Copperbirch Salmon at Marsagan (IMP UK)   Lab   D  -  N. Marr  (161)
3rd  Tenarda Zippity Doodah Day  CDX  ORA   Lab   B  -  C. Elliott  (158)

 

RESTRICTED STAKE  -  Judge:  Mr. T. LODDER  (8 started)
1st  Ridge Runner Bianco  NRD   GSP   D  -  T. Bianco  (111)
2nd  Chava Ashas Serendipity  NRD   Lab   B  -  D. Bullimore  (108)
3rd  Kellick Sunshine Tabu (AI)  NRD   FCR   B  -  W. Michalk  (85)

CONGRATULATIONS to Tony and "Moose" on attaining their RRD TITLE

 
ALL AGE STAKE  -  Judge:  Mrs. G. GOLLÉ  (16 started, 8 finished)
1st  RTCH. Adderslot Johnny B Goode  CM   Lab   D  -  J. Christensen  (167)

2nd RTCH.  Willowyse Sir Peregrine   Lab   D  -  R. Eaton-Wells  (152) 
3rd  RTCH. Gidgee Down Under Del (IMP UK)   Lab   B  -  R. Eaton-Wells  (149)

Finishers - Jagacey Ranger (149),  Yorifeld Cup Hero AARD  (148)
Gidgee Girl (IMP UK)  (139),  RTCH. Brigodee Black Tie Affair  (130)
CH. Kiefertal Barrett (IMP NZ) RRD (120)

*********** 

 

WIDE BAY WORKING GUNDOG CLUB Inc.

SUNDAY 29th JULY 2018

Venue:  Veresdale

 
NOVICE STAKE  - Judge:  Mrs. C. SINCLAIR
1st  Louisianas Redhot Roux of Lenimer (IMP USA)   Lab   B  -  C. Remy  (163)
2nd  Consanridge Keara   Lab   B  -  C. Remy  (147)
3rd  Tenarda Zippity Doodah Day  CDX  ORA   Lab   B  -  C. Elliott  (140)

 

RESTRICTED STAKE  -  Ms. L-M. PRICE
1st  Birdelhund Son of Denzel NRD   Lab   D  -  G. Dawson  (169)
2nd  Magicland Mighty Mouse   Lab   D  -  P. Davidson  (165)
Tallowood Coras Butch  NRD   ORA   Lab   D  -  S. Haigh  (153)

 

ALL AGE STAKE  -  Mr. J. BARBER
1st  RTCH.  Adderslot Yank Black Onyx   Lab   D  -  R. Boodnikoff  (141)
2nd  Jagacey Ranger RRD   GSP   D  -  D. O'Mahoney  (140)
3rd  RTCH. Gidgee Down Under Del (IMP UK)   Lab   B  -  R. Eaton-Wells  (124)

 

CONGRATULATIONS TO THE WINNERS OF THE UNIFICATION TROPHIES
Highest Scoring Dogs over the 2 days


NOVICE STAKE  - Tenarda Zippity Doodah Day  CDX  ORA   (Lab   B)  -  C. Elliott  (298 points)

RESTRICTED STAKE  -  Ridge Runner Bianco  NRD   (GSP   D)  -  T. Bianco  (276 points)

ALL AGE STAKE  -  Jagacey Ranger  RRD   (GSP   D)  -  D. O'Mahoney  (288 points)


*************************************************************************************     

 

FIELD & RETRIEVING ASSOCIATION FOR GUNDOGS INC.

SATURDAY 30th JUNE 2018

Venue:  Brooklands North,  Kagaru

NOVICE STAKE  -  Ms. M. SULLIVAN
1st  Birdelhund Hooch   Lab   D  -  J. Christensen  (172)
2nd  Chava Black Opal   Lab   B  -  D. Bullimore  (170)
3rd  Birdelhund Sherman   Lab   D  -  J. Duffy  (157)

 

 RESTRICTED STAKE  -  Judge:  Mr. P. Towning

Featuring "Rising Star Trophy"
(Highest Aggregate Scoring Restricted Stake Dog - Sat/Sun) 

1st  Chava Ashas Serendipity  NRD   Lab   B  -  D. Bullimore  (136)
2nd  Waringahfarm Mr Percival  NRD  CD   ESS   D  -  H. Cattermole  (110)
No Further Finishers

 
ALL AGE STAKE  -  Judge:  Mr. T. LODDER


"Featuring "FRA Shield"
(Highest Aggregate Scoring All Age Dog  -  Sat/Sun)


1st RTCH.  Willowwyse Sir Peregrine   Lab   D  -  R. Eaton-Wells  (166) 
2nd   Willowyse Kai  RRD  ORA   Lab   B  -  L. Draper  (160)
3rd  RTCH. Gidgee Down Under Del (IMP UK)   Lab   B  -  R. Eaton-Wells  (153)

 

*************************

SUNDAY 1st JULY 2018

 
NOVICE STAKE  - Judge:  Mr. G. DAWSON 
1st  Tenarda Zippity Do Dah Day  CDX  ORA   Lab   B  -  C. Elliott  (176)
2nd  Consanridge Keara   Lab   B  -  C. Remy  (171)
3rd  Jaffas Diamond  NRA   ESS   B  -  D. Weston  (170)

CONGRATULATIONS to Chris & "Ruby" on attaining their NRD TITLE
 


RESTRICTED STAKE  -  Judge:  Mrs. W. MICHALK

Featuring the "Rising Star Trophy"

1st  Chave Ashas Serendipity  NRD   Lab   B  -  D. Bullimore   (139)
2nd  Waringahfarm Mr Percivil  NRD  CD   ESS   D  -  H. Cattermole  (131)
3rd  Copperbirch Salmon at Marsagan  NRD  (IMP UK)   Lab   D  -  N. Marr  (125)

CONGRATULATIONS to Denis & "Asha" - Winner of the "Rising Star Trophy"

  
 


ALL AGE STAKE  -  Judge:  Mr. A. TURNER

Featuring the "F.R.A. SHIELD" 

1st  RTCH. AddeAdderslot Johnny B Goode  CM (AI)   Lab   D  -  J. Christensen  (136)
2nd  RTCH. Willowyse Sir Peregrine   Lab   D  -  R. Eaton-Wells  (133)
3rd  RTCH. Gidgee Down Under Del  (IMP UK)   Lab   B  -  R. Eaton-Wells  (123)

 

CONGRATULATIONS to Richard & "Rocky" - Winner of the "F.R.A. SHIELD"
 

*****************************

WIDE BAY WORKING GUNDOG CLUB Inc.

SATURDAY 9th JUNE 2018

Venue:  Bundaberg
 

NOVICE STAKE  - Judge:  Ms. E. JOHNSON (WA) 
1st  Birdelhund Hooch   Lab   D  -  J. Christensen  (164)
2nd  Birdelhund Black Magic   Lab   B  -  T. Davies  (159)
3rd  
Terranaut Black Amber   Lab   B  -  C. Campbell  (156)

CONGRATULATIONS to Jake and "Hooch" on attaining their NRD Title
 

RESTRICTED STAKE  -  Judge:  Ms. M. SULLIVAN
1st  Boomermagic Bushmans Cream   Lab   B  -  J. Palu  (141)
2nd  Waringahfarm Mr Percival  NRD  CD   ESS   D  -  H. Cattermole  (116)
No Further Finishers

 
ALL AGE STAKE  -  Judge:  Mr. P. TOWNING
1st RTCH.  Tirnanoge Darlin Emmi  (IIUD USA)   Lab   B  -  M. Tyrie  (145) 
2nd   Adderslot Yank Black Onyx  (AI)  RRD   Lab   D  -  R. Boodnikoff  (143)
3rd  RTCH. Adderslot Johnny B Goode  (AI)  CM   Lab   D  -  J. Christensen  (130)

 

*************************

SUNDAY 10th JUNE 2018

 

NOVICE STAKE  - Judge:  Ms. M. SULLIVAN 
1st  Birdelhund Hooch   Lab   D  -  J. Christensen  (176)
2nd  Bromhund Centre Stage  RN  NRA   Wei   B  -  L-M. Price  (153)
3rd  
Terranaut Black Amber   Lab   B  -  C. Campbell  (149)


RESTRICTED STAKE  -  Judge:  Mr. A. TURNER
1st  Boomermagic Bushmans Cream  Lab   B  -  J. Palu  (141)
2nd  Waringahfarm Mr Percival  NRD  CD   ESS   D  -  H. Cattermole  (109)
No Further Finishers
  
 
ALL AGE STAKE  -  Judge:  Ms. E. JOHNSON  (WA)

Featuring the "WIDE BAY CUP" 

1st  Adderslot Yank Black Onyx   (AI)  RRD   Lab   D  -  R. Boodnikoff  (141)
2nd  RTCH. Adderslot Johnny B Goode  (AI)  CM   Lab   D  -  J. Christensen  (136)
3rd  Jagacey Ranger   GSP   D  -  D. O'Mahoney   (105)

CONGRATULATIONS to Robert and "Onyx" on attaining their RTCH. Title
 

CONGRATULATIONS 
Winner of the
"Wide Bay Cup"  -  Robert and "Onyx" 

*****************************

 

 MONDAY 11th JUNE 2018
 

NOVICE STAKE  - Judge:  Mr. R. BOODNIKOFF 
1st  Birdelhund Sherman   Lab   D  -  J. Duffy   (129)
 2nd  Copperbirch Salmon at Marsagan (IMP UK)   Lab   D  -  N. Marr  (128)
3rd  Terranaut Black Amber   Lab   B  -  C. Campbell  (122)
 

RESTRICTED STAKE  -  Judge:  Mrs. H. CATTERMOLE
1st  Kellick Sunshine Tabu   FCR   B  -  W. Michalk   (146)
2nd  Copperbirch Salmon at Marsagan   Lab   D  -  N. Marr  (130)
3rd Boomermagic Bushmans Cream   Lab   B  -  J. Palu  (122)     
  
 
ALL AGE STAKE  -  Judge:  Mr. A. TURNER
No Finishers

*************************************************

 

RETRIEVING ABILITY TESTS FOR GUNDOGS


FIELD & RETRIEVING ASSOCIATION FOR GUNDOGS Inc.

Sunday 3rd JUNE 2018

Venue:  Wights Mountain, via Samford

Judge:  Miss Lisa-Maree Price (Novice & Open Classes)


NOVICE CLASS

1st  Huntogun Red Ruby Cypher   (AI)   Lab   B  -  K.E. Britton (handled by Nicki Marr)  95 points Q
2nd  Consanridge Keara   Lab   B  -  C. Remy   88 points  Q
3rd  Chava Clonoe  RN   Lab   B  -  C. Remy   76 points  Q


 

    OPEN CLASS

1st  Birdelhund Son Of Denzel  RRD  Lab   D  -  G. Dawson  90 points  Q
2nd  Gumtree Jaffas Diamond  NRA   ESS   B  -  D. Weston  69 points   NQ
3rd  Tenarda Zippety Doodah Day  CDX   ORA   Lab   B  -  C. Elliott   67 points  NQ


Thank you to our Judge, Lisa-Maree Price
who did a superb job judging, especially with her encouragement with the Novice Stake competitiors.
(2 brand new competitors to our sport of retrieving)

A good day was had by all and there were many helpers.
Raffle conducted by Jenny Chriswick
Catalogue printed by Wendy Waller
Noel Draper our cook, once again for the BBQ
Geoff Dawson as Trial Manager
Lots of yummy home made slices and cake were brought along by the competitors to share

Thank you to all.
Laurelle

A Special Thank You from the Club
 To Laurelle for the Secretarial duties and to Laurelle and Noel for hosting this event on their beautiful property. 

*******************************************************************

 

FIELD & RETRIVING ASSOCIATION FOR GUNDOGS Inc.

SATURDAY 26th MAY 2018

Venue:  Veresdale
 

NOVICE STAKE  - Judge:  MR. T. LODDER  (13 Started) 
1st  Gumtree Jaffas Diamond  NRS   ESS   D  -  D. Weston  (168)
2nd  Chava Black Opal  (AI)   Lab   B  -  D. Bullimore  (157)
3rd  Huntogun Red Ruby Cypher   Lab   B  -  K. Britton (handler N. Marr)  (142)


RESTRICTED STAKE  -  Judge:  Mrs. G. GOLLÉ  (11 Started, 5 Finished)
1st  Jagacey Prada  NRD   GSP   B  -  W. Michalk  (147)
2nd  Chava Ashas Serendipity   Lab   B  -  D. Bullimore  (146)
3rd  Huntogun Red Ruby Cypher   Lab   B  -  K. Britton (handler N. Marr)  (130)
4th  Hawksdale Helensmia   FCR   B  -  H. Cattermole  (109)
5th  Glastonpark Summer Beauty   ESS   B  -  H. Cattermole  (97)

CONGRATULATIONS to Wendy and "Prada" on attaining their RRD Title
 

ALL AGE STAKE  -  Judge:  Mr. J. CHRISTENSEN  (12 Started, 4 Finished)
1st   Adderslot Yank Black Onyx  RRD   Lab   D  -  R. Boodnikoff  (147)
2nd  RTCH. Winterset Moonraker   GR   D  -  P. Towning  (137)
3rd  RTCH. Brigodee Black Tie Affair   Lab   D  -  G. Meeve  (134)
4th  Birdelhund Son of Denzel   Lab   D  -  G. Dawson

*************************

SUNDAY 27th MAY 2018

Featuring the "RADAR TROPHY"
highest scoring Dog of the trial
 

NOVICE STAKE  - Judge:  Mr. R. BOODNIKOFF  (14 Started, 7 Finished) 
1st  Birdelhund Hooch   Lab   D  -  J. Christensen  (178)
2nd  Chava Black Opal   Lab   B  -  D. Bullimore  (152)
3rd  Consanridge Keara   Lab   B  -  C. Remy  (132)

CONGRATULATIONS to Jake and "Hooch" - Winning the "RADAR TROPHY"  (178 points)


RESTRICTED STAKE  -  Judge:  Mr. P. TOWNING  (9 Started, 2 Finished)
1st  Jagacey Prada  NRD   GSP   B  -  W. Michalk  (130)
2nd  Huntogun Red Ruby Cypher   Lab   B  -  K. Britton  (handler N. Marr)  (123)
No Further Finishers
  
 

ALL AGE STAKE  -  Judge:  Mrs. G. GOLLÉ  (7 Started, 2 Finished)

1st  RTCH. ADDERSLOT JOHNNY B GOODE   Lab   D  -  J. Christensen  (173)

2nd  Jagacey Ranger   GSP   D  -  D. O'Mahoney   (131)

Jake and "JOHNNY" for achieving a CM Award  (Certificate of Merit) 

*************************

 

LABRADOR RETRIEVER CLUB OF QLD INC.

SATURDAY 29th APRIL 2018

Venue:  Veresdale
 

NOVICE STAKE  - Judge:  Mr. R. BOODNIKOFF  (11 Started, 6 Finished) 
1st  Huntogun Black Ash  (AI)   Lab   B  -  R. Eaton-Wells  (157)
2nd  Birdelhund Hooch   Lab   D  -  J & C. Christensen  (146)
3rd  Chava Black Opal  (AI)   Lab   B  -  D. Bullimore  (145)


RESTRICTED STAKE  -  Judge:  Mr. G. DAWSON  (12 Started, 4 Finished)
1st  CH. Kellick Pressure Makes Diamonds RRD  FCR   B  -  M. Sullivan  (144)
2nd  Jagacey Prada  RRD   GSP   B  -  W. Michalk  (122)
3rd  Waringah Farm Mr Percival  NRD   ESS   D  -  H. Cattermole  (107
)
 

ALL AGE STAKE  -  Judge:  Mr. A. TURNER  (9 Started, 3 Finished)
1st   RTCH. Adderslot Johnny B Goode   Lab   D   -  J & C. Christensen  (121)
2nd  Jagacey Ranger   GSP   D  -  D. O'Mahoney  (83)
3rd  RTCH. Adderslot Rudy   Lab   D  -  R. Jackson  (80)

*************************

SUNDAY 29th APRIL 2018
 

NOVICE STAKE  - Judge:  Mr. J. CHRISTENSEN  (9 Started, 5 Finished) 
1st  Kuven Japanese Maple   Lab   -  N. Turner  (170)
2nd  Gendive Quinn  (AI)   ESS   -  C. Murray (handler S. Haigh)  (162)
3rd  Neut CH. Silberweis Black Russian  CD  RA  NRA   Wei L/H   D  -  J. Chriswick  (158)


RESTRICTED STAKE  -  Judge:  Ms. L-M. PRICE (9 Started, No Finishers)

 

ALL AGE STAKE  -  Judge:  Mr. P. TOWNING  (12 Started, 5 Finished)
1st   Willowyse Sir Peregrine   Lab   D  -  R. Eaton-Wells  (121)
2nd  Gidgee Down Under Del  (Imp UK)   Lab   B  -  R. Eaton-Wells  (120)
3rd  Adderslot Yank Black Onyx  (AI)  RRD   Lab   D  -  R. Boodnikoff  (111)
 

*************************
 

WIDE BAY WORKING GUNDOG CLUB Inc.

SATURDAY 14th APRIL 2018

Venue:  Bundaberg

NOVICE STAKE  - Judge:  Mrs. C. SINCLAIR  (6 started, 3 finished) 
1st  Birdelhund Black Magic   Lab   B  -  T. Davies  (159)
2nd  Birdelhund Zac   Lab   D  -  J. Paul  (124)
3rd  Avokah Merlot   Lab   D  -  B. Gilbert  (102)


RESTRICTED STAKE  -  Judge:  Mr. J. CHRISTENSEN (NSW)  (9 started, 2 finished)
1st  Birdelhund Son of Denzel   Lab   D  -  G. Dawson  (146)
2nd  CH. Kellick Pressure Makes Diamonds RRD  FCR   B  -  M. Sullivan  (136)
No Further Finishers

CONGRATULATIONS to Geoff and Denz on achieving their RRD Title
 

ALL AGE STAKE  -  Judge:  Mr. E. COLASIMONE  (14 started, 7 finished)
1st   RTCH. Tirnanoge Darlin Emmie (IID USA)   Lab   B  -  M. Tyrie  (157)
2nd  RTCH. Tirnanoge Knight Rider   Lab  B  -  M. Tyrie  (156)
3rd  Adderslot Yank Black Onyx (AI)   Lab   D  -  R. Boodnikoff   (155)

*************************

SUNDAY 15th APRIL 2018

NOVICE STAKE  - Judge:  Mr. G. DAWSON  (5 started, 3 finished) 
1st  Birdelhund Black Magic   Lab   B  -  T. Davies  (161)
2nd  Tenarda Lonesome Dove   CBR   B  -  A. Gilbert  (133)
3rd  Yorifeld Nore   GSP   B  -  E. Colasimone  (127)

CONGRATULATIONS to Trevor and Magic on achieving their NRD Title
 

RESTRICTED STAKE  -  Judge:  Ms. M. SULLIVAN  (7 started, 3 finished)
1st  Jagacey Prada   GSP   B  -  W. Michalk  (161)
2nd  Hawsdale Helensmia   FCR   B  -  H. Cattermole  (91)
3rd  Bromhund Centre Stage  RN  NRA   Wei   B  -  L-M. Price
 

ALL AGE STAKE  -  Judge:  Mrs. G. GOLLÉ  (14 started, 7 finished)
1st   CH. Keifertal Barrett (IMP NZ) RRD   GSP   D  -  E. Mangin  (163)
3rd  Adderslot Yank Black Onyx (AI)   Lab   D  -  R. Boodnikoff   (161)
3rd  RTCH. Winterset Moonraker   GR   D  -  P. Towning  (160)

Finishers - RTCH. Johny B Goode (AI)  -  J. Christensen  (158)
RTCH. Tirnanoge Knight Rider   -  M. Tyrie  (147)
Willowyse Sir Peregrine 
-  R. Eaton-Wells  (145)
RTCH. Tirnanoge Darlin Emmie (IID USA)  -  M. Tyrie  (143)

*************************

 

FIELD & RETRIEVING ASSOCIATION FOR GUNDOGS Inc.

3 DAY EASTER TRIALS

Venue:  ALLENVIEW

FRIDAY 30th MARCH 2018
 


Joe Cockburn Memorial Novice Stake 

Judge:  Mr. A. TURNER - 4 Runs

1st  Terranaut Pawsey (AI)   Lab   D  -  J. Vella  (183) 
2nd  Brigodee Maximum Overdrive Lab   D  -  P. Butterfield  (161)
3rd Birdelhund Black Magic   Lab  -  T. Davies  (156)

 

RESTRICTED STAKE  -  Judge:  Mr. J. CHRISTENSEN
1st  Birdelhund Son Of Denzel NRD   Lab   D  - G. Dawson  (161)
2nd  Tirnanoge Black Betty   Lab   B  -  B. Leggett  (135)
No Further Finishers

 

ALL AGE STAKE  -   Judge: Mr. P. TOWNING
1st  Jagacey Ranger   GSP   D  - D. O'Mahoney  (128)
2nd  Willowyse Kai  RRD  ORA   Lab   B  - L. Draper  (106)
3rd RTCH. Adderslot Rudy   Lab   D  -  R. Jackson  (83)

 

*********************


SATURDAY 31st MARCH 2018

NOVICE STAKE  - Judge:  Mrs. H. CATTERMOLE 
1st  Chava Black Opal   Lab   B  -  D. Bullimore  (139)
2nd  Bromhund Centre Stage  RN  NRA   Wei   B  -  L-M. Price  (117)
3rd  Copperbirch Salmon At Marsagan (IMP UK)   Lab   -  N. Marr  (115)


RESTRICTED STAKE  -  Judge:  Mr. G. DAWSON
1st  Tallowood Coras Butch  NRD   Lab   D  -  S. Haigh  (129)
No Further Finishers

 

ALL AGE STAKE  -  Judge:  Mr. A. TURNER
1st   RTCH. Adderslot Johnny B Goode (AI)   Lab   D  -  J. Christensen  (136)
2nd  Jagacey Ranger   GSP   D  -  D. O'Mahoney  (104)
3rd  RTCH. Winterset Moonraker   GR   D  -  P. Towning  (82)
 

**************************


SUNDAY  1st APRIL 2018

NOVICE STAKE  -  Judge:  Ms. M. SULLIVAN
1st  Birdelhund Black Magic   Lab   T. Davies  (172)
2nd  Chava Black Opal   Lab   D. Bullimore  (163)
3rd  Copperbirch Salmon At Marsagan (IMP UK)   Lab   N. Marr  (151)

 

RESTRICTED STAKE  -  Judge:  Ms. L-M. PRICE
1st  Tallowood Coras Butch   NRD  ORA   Lab   D  -  S. Haigh  (153)
No Further Finishers

 

ALL AGE STAKE  -  Judge:  Mr. J. VELLA  (NSW)
1st  RTCH. Brigodee Black Tie   Lab   D  -  G. Meeve  (108)
2nd  Gidgee Girl  (IMP UK)   Lab   B  -  R. Eaton-Wells  (90)
No Further Finishers

 

***********************************************************************
 

RETRIEVING ABILITY TESTS FOR GUNDOGS

LABRADOR RETRIEVER CLUB QLD

Sunday 18th MARCH 2018

Venu:  Greenbank

Judge:  Mrs S. Bamford (Novice & Open Classes)

Novice Class
1st  Chaka Clonoe   Lab   C. Remey  80 points Q
2nd  Marsagan Princess Warrior   Lab   B  -   N & A. Marr  77 points Q

Open Class
1st  Tenarda Zippity Doodah Day CDX  ORA   Lab   B  -   C. Elliott   85 points Q
2nd  Waringahfarm Mr Percival  NRA   ESS   D  -   H. Cattermole   82 points Q
3rd  Bromhund Centre Stage  NRA   Wei   B  -   L-M. Price   70 points NQ

*******************************



Contact Details
Mr Geoff Dawson
Burpengary 4505, QLD
Phone : 07 3886 6367
Email : [email protected]

Dogz Online - Dogs, Breeders, Puppies