FIELD & RETRIEVING ASSOCIATION FOR GUNDOGS INC 

2017 RESULTS



 

THIS PAGE IS FOR DISPLAYING THE RESULT OF GUNDOG EVENTS SUCH AS
RETRIEVING TRIALS AND RETRIEVING ABILITY TESTS FOR GUNDOGS.
THE CLUB CONGRATULATES THE WINNERS AS WELL AS ALL THOSE WHO COMPETED.


 

2017 TRIALLING SEASON

RETRIEVING TRIALS FOR GUNDOGS
&
RETRIEVING ABILITY TESTS FOR GUNDOGS

_____________________________________________________________

photos of placegetters from trials are most welcome, to be posted with results

 

 

RETRIEVING ABILITY TESTS FOR GUNDOGS

LABRADOR RETRIEVER CLUB QLD Inc.

SUNDAY 16th July 2017

Venue:  Dogs Qld Showgrounds
Durack

NOVICE  &  OPEN TESTS - Judged by - Mrs. G. Gollé

Total of 14 entries
7 started in Novice with 4 qualifiers
 7 started in Open with 2 qualifiers

Novice Class
1st  Vanraker Archie Spaniel   ESS   B  -  E. Johnson  (95 points)
2nd  Consanridge Keara   Lab   B  -  C. Remey  (89 points)
 3rd  CH. Booroomgai Hot Off The Press UD  RE   Lab   B  (84 points)
4th  Copperbirch Salmon at Marsagan (Imp UK)  Lab  (79 points)

Open Class
1st Tallowood Kimberley   Lab   B  -  J. Raven  (94 points) 
Tallowood Coras Butch  NRD   Lab   D  -  S.Haigh  (75 points)

 

***************************************************************************
 

RETRIEVING TRIALS FOR GUNDOGS
 

FIELD & RETRIEVING ASSOCIATION FOR GUNDOGS Inc.

Venue:  Tamborine

SATURDAY 24th JUNE, 2017

NOVICE STAKE Judge:  -  Mr. A. TURNER
1st  Glastonpark Summer Beauty   ESS   B  -  H. Cattermole  (156)
2nd  Tallowood Coras Butch   Lab   D  -  S. Haigh  (154)
3rd  Kellick Sunshine Tabu   FCR   B  -  W. Michalk - (handler M. Sullivan)  (152)

RESTRICTED STAKE Judge:  -  Mr. G. DAWSON
1st  Kellick Presure Makes Diamond  NRD   FCR   B  -  M. Sullivan  (173)
2nd  Jagacey Futura  NRD   GSP   D  -  W. Bonato  (168)
3rd  Mhadaidh Amidala of Naboo  NRD   GR   B  -  P. Towning  (160)

ALL AGE STAKE  Judge: -  Mrs C. SINCLAIR
1st  RTCH. Tirnanoge Darlin Emmi (IID USA)   Lab   B  -  M. Tyrie  (133)
2nd  Aprilraine Gundiguy Skoda  RRD   NSDTD   D  -  R. Boodnikoff  (114) 
3rd  RTCH. Adderslot Johnny B Goode   Lab   D  -  J. Christensen  (110)


 

SUNDAY 25th JUNE 2017

NOVICE STAKE Judge: - Mrs H. CATTERMOLE
1st  Birdlehund Son of Denzel   Lab   D  -  G. Dawson  (156)
2nd  Tallowood Coras Butch   Lab   D  -  S. Haigh  (152)
3rd  Gumtree Jaffas Diamonds   ESS   B  -  D. Weston  (147)

CONGRATULATIONS to Geoff and Denz on attaining their NRD Title


RESTRICTED STAKE Judge:  - Mr. R. BOODNIKOFF
1st  Jagacey Futura NRD   GSP   D  -  W. Bonato  (120)
2nd  Kuven Spirit of the Game   Lab   D  -  J. Barber  (109)  
3rd  Kellick Presure Makes Diamonds  NRD   FCR   B  -  M. Sullivan  (103)


CONGRATULATIONS to Walter and Bazz on attaining their RRD Title 


ALL AGE STAKE  Judge:  - Mr. R. JACKSON
1st  RTCH. Adderslot Johnny B Goode   Lab   D  -  J. Christensen  (133)
2nd  RTCH. Tirnanoge Night Rider  Lab   B  -  M. Tyrie  (120)
3rd  Jagacey Ranger NRD   GSP   D  -  D. O'Mahoney  (119)

 

SPECIAL AWARDS

RISING STAR PERPETUAL TROPHY
Highest Aggregate Score in the RESTRICTED STAKE over the weekend
 

CONGRATULATIONS to "Walter and Bazz" 
JAGACEY FUTURA  NRD
  (288 points)

*****************************

FRA SHIELD PERPETUAL TROPHY
Highest Aggregate Score in the ALL AGE STAKE over the weekend

CONGRAULATIONS to "Malcolm and Emmi" 
RTCH. TIRNANOGE DARLIN EMMI (IIUD USA) 
(246 points)

 

 **************************************************************


RETRIEVING TRIALS FOR GUNDOGS
 

WIDE BAY WORKING GUNDOG CLUB Inc.

Venue:  Bundaberg

SATURDAY 10th JUNE, 2017

NOVICE STAKE Judge:  -  Mr. R. CARR (Vic)
1st  Hawsdale Helens Mia   FCR   B  -  H. Cattermole  (147)
2nd  Birdlehund Son of Denzel   Lab   D  -  G. Dawson  (146)
3rd  Kellick Sunshine Tabu   FCR   B  -  W. Michalk - (handler M. Sullivan)  (139)

RESTRICTED STAKE Judge:  -  Mr. A. TURNER
1st  Adderslot Yank Black Onyx (AI) NRD   Lab   D  -  R. Boodnikoff  (113)
No Further Finishers

CONGRATULATIONS to Robert and Onyx for attaining their RRD TITLE

ALL AGE STAKE Judge:  -  Mr. E. COLASIMONE
1st  RTCH. Brigodee Black Tie Affair   Lab   D  -  G. Meeve  (149)
2nd  RTCH. Red Cypher son of a Gunner   Lab   D  -  B. Pritchard  (159)
3rd  Gidgee Down Under Del (IMP UK) RRD   Lab   B  -  R. Eaton-Wells  (155)


 

SUNDAY 11th JUNE 2017

NOVICE STAKE Judge: - Mr. A. TURNER
1st  Hawsdale Helens Mia   FCR   B  -  H.Cattermole  (131)
2nd  Birdlehund Son of Denzel   Lab   D  -  G. Dawson  (125)
3rd  Tirnanoge Jacksons Lena   Lab   B  -  R. Jackson (121)

RESTRICTED STAKE Judge:  - Mrs. J. DUFFY
1st  Adderslot Yank Black Onyx (AI)  NRD   Lab   D  -  R. Boodnikoff  (114)
2nd  Jagacey Futura   GSP   D  -  W. Bonato  (113)
3rd  CH. Keifertal Barrett  (Imp NZ)   GSP   D  -  E. Mangin  (107)

 

ALL AGE STAKE  Judge:  - Mr. R. CARR (Vic)
Wide Bay Cup  (4 runs)


1st  RTCH. Jagacey Vyper   GSP   D  -  D. Colasimone (handler W. Michalk)  (176)
2nd  RTCH. Winterset Moonraker   GR   D  -  P. Towning  (164)
3rd  RTCH. Adderslot Johnny B Goode (AI)  Lab   D  -  J. Christensen  (156)


 

MONDAY 12th JUNE 2017

NOVICE STAKE Judge: - Ms M. SULLIVAN
1st  Birdlehund Son of Denzel   Lab   D  -  G. Dawson  (174)
2nd  Hawsdale Helens Mia   FCR   B  -  H. Cattermole  (163
No Further Finishers

RESTRICTED STAKE Judge: - Ms M. SULLIVAN
1st Adderslot Yank Black Onyx (AI) NRD   Lab   D  -  R. Boodnikoff (162)
2nd  CH. Keifertal Barrett (IMP NZ)   GSP   D  -  E. Mangin  (161)
3rd  Jagacey Futura   GSP   D  -  W. Bonato  (149)


Congratulations to Robert and Onyx (RRD Title & 5 Consecutive Wins in Restricted )         


 ALL AGE STAKE Judge: - Mr. P. TOWNING
1st  RTCH. Jagacey Vyper   GPS   D  -  D. Colasimone (handler W. Michalk)  (144)
2nd  RTCH. Adderslot Johnny B Goode (AI)  Lab   D  -  J. Christensen  (140)
3rd  Jagacey Prada   GSP   B   -  W. Michalk  (134)

 

**********************************************************************************
 

RETRIEVING ABILITY TESTS FOR GUNDOGS

FIELD & RETRIEVING ASSOCIATION FOR GUNDOGS Inc.

SUNDAY 4th June 2017

Venue:  Samford Showgrounds

NOVICE  &  OPEN TESTS - Judged by - Miss L-M. Price

Total of 17 entries
6 started in Novice with 2 qualifiers
 6 started in Open with 1 qualifier

Novice Class
1st  Birdelhund Son of Denzel   Lab   D  -  G. Dawson  (89 points)
2nd  Birdelhund Sherman   Lab   D  -  J. Duffy  (87 points)
3rd   
Vanraker Archie Spaniel   ESS   B  -  E. Johnson  (77 points)

Open Class
1st  Tallowood Coras Butch  NRD   Lab   D  -  S.Haigh  (83 points)
2nd  Bromhund Destinys Child  CD  NRA   Wei   B  -  K. Pratt  (NQ)
3rd  Tenarda Zippety Doodah Day  CDX  ORA   Lab   B  -  C. Elliott   (NQ)

Once again THANK YOU to Noel Draper, CHEF for the Sausage Sizzle, to Geoff Dawson as Trial Manager and
Laurelle Draper as Trial Secretary, the weather was beautiful and the Club had many willing helpers on the day.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

FIELD & RETRIEVING ASSOCIATION FOR GUNDOGS Inc.

SATURDAY 27th MAY 2017

Venue:  Moorina

NOVICE STAKE Judge:  -  Mr. R. BOODNIKOFF  (7 started)
1st  Birdelhund Son of Denzel   Lab   D  -  G. Dawson  (134)
2nd  Tallowood Coras Butch   Lab   D  -  S. Haigh  (108)
3rd  Tenarda Zippity Dodah Day CDX, ORA   Lab   B  -  C. Elliott  (104)

RESTRICTED STAKE Judge: -  Mr. A. TURNER  (7 started)
1st  CH. Kiefertal Barrett (IMP NZ)   GSP   D  -  E. Mangin  (139)
2nd  Mhadaidh Amidala of Naboo   GR   B  -  P. Towning  (131)
3rd  Jagacey Futura   GSP   D  -  W. Bonato  (104)

ALL AGE STAKE Judge:  -  Mrs. G. GOLLÉ  (10 started, 7 finished)
1st  RTCH. Adderslot Johnny B Goode (AI)   Lab   D  -  J. Christensen  (177)
2nd  RTCH. Red Cypher son of a Gunner   Lab   D  -  B. Pritchard  (159)
3rd  Gidgee Down Under Del (IMP UK) RRD   Lab   B  -  R. Eaton-Wells  (155)

finishers-
Willowyse Sir Peregrine (R. Eaton-Wells), RTCH. Winterset Moonraker (P. Towning)
RTCH. Adderslot Rudy (AI) (R. Jackson), Jagacey Game Seeker RRD (T. Davies)

 
 

SUNDAY 28th MAY 2017
 

NOVICE STAKE Judge: -  Mr. G. DAWSON  (6 started)    
1st  Tallowood Coras Butch   Lab   D  -  S. Haigh  (167)
2nd  Tenarda Zippity Dodah Day  CDX, ORA   Lab   B  -  C. Elliott  (155)
3rd  Kellick Sunshine Tabu  (AI)   FCR   B  -  M. Michalk (handled by M. Sullivan)  (148)

 

RESTRICTED STAKE Judge:  -  Mrs. H. CATTERMOLE  (7 started)
1st Adderslot Yank Black Onyx (AI) NRD   Lab   D  -  R. Boodnikoff (154)
2nd  Chava Asha Serendipity (AI)   Lab   B  -  handler D. Bullimore (146)
3rd Jagacey Futura   GSP   D  -  W. Bonato  (122)

              
                     
ALL AGE STAKE Judge:  -  Mr. T. LODDER  (10 started)
1st  Gidgee Down Under Del  (IMP UK)   Lab   B  -  R. Eaton-Wells  (131)
2nd  Gidgee Girl  (IMP UK)   Lab   B  -  R. Eaton-Wells  (124)
3rd  RTCH. Red Cypher son of a Gunner   Lab   D  -  B. Pritchard  (121)

 

                         

Robert & Onyx    

WINNER OF THE "RADAR PERPETUAL TROPHY" 
                                       
highest aggregate score Sat/Sun from any stake -  winner - 290 points

 CONGRATULATIONS

  RTCH. ADDERSLOT JOHNNY B GOODE  (AI) 
        owner - Jake Christensen


Presentation of Trophy to  Jake with
President, Robert Boodnikoff

_____________________________________________________________________________

 

LABRADOR RETRIEVER CLUB QLD

SATURDAY 6th MAY 2017

NOVICE STAKE - Judge:  Mr. R. JACKSON  (10 started, 8finished) 
1st  Tallowood Coras Butch   Lab   D  -  S. Haigh  (159)
2nd  Tallowood Kymberley Kym   Lab   B  -  J. Raven  (144)
3rd Bromhund Centre Stage   Wei   B  -  L-M. Price (Handler G. Price)  (127)

CONGRATULATION to Sam and Butch on attaining their NRD TITLE

RESTRICTED STAKE  -  Judge:  Mr A. TURNER  (6 started)
1st  Adderslot Yank Black Onyx NRD   Lab   D  -  R. Boodnikoff  (107)
2nd  Willowyse Sir Lancelot NRD   Lab   D  -  R. Eaton-Wells  (103)
No further finishers

ALL AGE STAKE  -  Judge:  Mr. P. TOWNING  (9 started, 6 finished)
1st  RTCH. Brigodee Black Tie Affair   Lab   D  -  G. Meeve  (137)
2nd  Gidgee Girl (Imp UK) RRD   Lab   B  -  R. Eaton-Wells  (128)
3rd  RTCH. Tirnanoge Darlin Emmi (IID USA)   Lab   B  -  M. Tyrie  (127)

 

SUNDAY 7th MAY 2017

NOVICE STAKE  -  Judge:  Mr. A. TURNER  (8started)
1st  Glastonpark Summer Beauty   ESS   B  -  H. Cattermole  (107)
2nd  Gumtree Jaffas Diamond   ESS   B  -  D. Weston  (100)
3rd  Tallowood Coras Butch   Lab   D  - S. Haigh  (89)

RESTRICTED STAKE  -  Judge:  Mr. G. DAWSON  (7 started, 5 finished)
1st  Jagacy Futura NRD    GSP   D  -  W. Bonato  (162)
2nd  Willowyse Sir Lancelot NRD   Lab   D  -  R. Eaton-Wells 
3rd  CH. Kiefertal Barrett   (Imp NZ)   GSP   D  -  E. Mangin 

ALL AGE STAKE 4 Runs -  Judge:  Mr. T. LODDER  (11 started, 4 finished)
1st  Gidgee Girl (Imp UK) RRD   Lab   B  -  R. Eaton-Wells  (183)
2nd  RTCH. Tirnanoge Darlin Emmi (IID USA)  Lab   B  -  M. Tyrie  (174)
3rd  RTCH. Gidgee Down Under Del (Imp UK)   Lab   B  -  R. Eaton-Wells  (167)

**************************************  

 

FIELD & RETRIEVING ASSOCIATION FOR GUNDOGS Inc.

3 DAY EASTER TRIALS

Venue:  Veresdale

FRIDAY 14th APRIL 2017
 
 Joe Cockburn Memorial Novice Stake 

Judge:  Mr. J. Christensen - 4 Runs  (15 entries, 10 finishers)
1st  Tallowood Coras Butch   Lab   D  -  S. Haigh  (228) 
2nd  Adderslot Yank Black Onyz  (AI)  Lab   D  -  R. Boodnikoff  (224)
3rd Yorifeld Cup's Dream   GSP   B  -  A. Donovan  (221)

CONGRATULATIONS to Sam and "Butch" for winning the "Joe Cockburn Memorial Novice Trial"


 

RESTRICTED STAKE  -  Judge:  Ms. M. Auld  (NSW)  (8 entries, 2 finishers)
1st  Willowyse Sir Peregrine   Lab   D  - R. Eaton-Wells  (159)
2nd  Waringahfarm Mr Percival NRD   ESS   D  -  H. Cattermole  (141)
No Further Finishers

CONGRATULATIONS TO Richard and "Rocky" (5th Win in Restricted)

ALL AGE STAKE  -   Judge: Mrs. G. Golle  (9 started, 8 finished) 
1st  RTCH Tirnanoge Darlin Emmi   Lab   B -  M. Tyrie  (164)
2nd  RTCH Brigodee Black Tie Affair   Lab   D  -  G. Meeve  (163)
3rd Gidgee Girl  (IMP UK)   Lab   B  -  R. Eaton-Wells  (159)
 

*********************

SATURDAY 15th APRIL 2017

NOVICE STAKE  - Judge:  Mr. T. Lodder  (13 entries) 
1st  Adderslot Yank Black Onyz  (AI)  Lab   D  -  R. Boodnikoff  (152)
2nd  Hawksdale Helensmia   FCR   -   B  -  H. Cattermole  (147)
3rd   Tallowood Coras Butch   Lab   D  -  S. Haigh  (142)

RESTRICTED STAKE  -  Judge:  Ms. P. Angel  (NSW)  (7 entries)
1st  Willowyse Kai RRD ORA   Lab   B  - L. Draper  (153.5)
2nd  Lowther Linnet   Lab   D  -  C. Campbell  (143)
3rd  Chava Ashas Serendipity (AI)   Lab   B  -  D. Bullimore  (140)


CONGRATULATIONS to Laurelle and "Kai" (5th Win in Restricted)
 

ALL AGE STAKE  -  Judge:  Mr. W. Outtrim  (NSW)  (11 entries)
No Placings

**************************


SUNDAY  16th APRIL 2017

NOVICE STAKE  -  Judge:  Mrs. S. Goldsmith  (NSW)
1st  Adderslot Yank Black Onyz (AI)   Lab   D  -  R. Boodnikoff  (160)
2nd  Glastonpark Summer Beauty   ESS  B  -  H. Cattermole  (156.5)
3rd  Tallowood Coras Butch   Lab   D  -  S. Haigh  (156)

CONGRATULATIONS to Bob and "Onyx" (5th Win in Novice)  

 

RESTRICTED STAKE  -  Judge:  Mr. W. Outtrim  (NSW)
1st  Willowyse Sir Lancelot   Lab   D  -  R. Eaton-Wells  (144)
2nd  Chava Ashas Serendipity (AI)   Lab   B  -  D. Bullimore  (142)
3rd  Lowther Linnet   Lab   B  -  C. Campbell  (121)

ALL AGE STAKE  -  Judge:  Mr. P. Towning
1st  Adderslot Johnny B Goode   Lab   D  -  J. Christensen  (154)
2nd  Jagacey Prada   GSP   B  -  W. Michalk  (90)
No Further Finishers

CONGRATULATIONS to Jake and "Johnny" for attaining their RTCH Title


 

************************************

WIDE BAY WORKING GUNDOG CLUB Inc.

SATURDAY 25th MARCH 2017

Venue:  BUNDABERG

NOVICE STAKE - Judge  Mrs. W. Michalk
1st  Adderslot Yank Black Onyz  (AI)  Lab   D  -  R. Boodnikoff  (166)
2nd  Glastonpark Summer Beauty   ESS   B  -  H. Cattermole  (164)
3rd  Birddelhund Son of Denzel   Lab   D  -  G. Dawson  (147)

RESTRICTED STAKE  -  Ms. M. Sullivan
1st  Jagacey Futura   GSP   D  -  W. Bonato  (145)
2nd  Willowyse Sir Peregrine   Lab   D  -  R. Eaton-Wells  (145)
3rd  Jagacey Ranger   GSP   D  -  D. O'Mahoney  (132)

  ALL AGE STAKE  -  Mr. R. Jackson
1st  Adderslot Johnny B Goode   Lab   D  -  J. Christensen  (147)             
2nd  RTCH Tirnanoge Darlin Emmi   Lab   B  -  M. Tyrie  (146)
3rd  Gidgee Girl  (IMP UK)  Lab   B  -  R. Eaton-Wells  (119) 

 

 ***********************
 

SUNDAY 26th MARCH 2017
 

NOVICE STAKE  -  Ms. M. Sullivan
1st  Adderslot Yank Black Onyz  (AI)  Lab   D  -  R. Boodnikoff  (175)
2nd  Birddelhund Son of Denzel   Lab   D  -  G. Dawson  (170)
3rd Tirnanoge Jacksons Lena   Lab   B  -  R. Jackson  (164)

CONGRATULATIONS to Bob and Onyz for attaining their NRD Title

RESTRICTED STAKE  -  Mrs. H. Cattermole
1st  Jagacey Ranger   GSP   D  -  D. O'Mahoney  (132)
2nd  Boomermagic Bushmills Cream   Lab   B  (137)
No Further Finishers

ALL AGE STAKE  -   Mr. J. Christensen
1st  RTCH Tirnanoge Darlin Emmi   Lab   B -  M. Tyrie  (137)
2nd  Gidgee Girl  (IMP UK)   Lab   B  -  R. Eaton-Wells  (134)
3rd  RTCH Adderslot Rudy   Lab   D  -  R. Jackson  (133)

**********************************

 


 

 

 

 


 

 

 
 

 


 

                  




Dogz Online - Dogs, Breeders, Puppies