FIELD & RETRIEVING ASSOCIATION FOR GUNDOGS INC 

2019 TRIAL RESULTS


THIS PAGE IS FOR DISPLAYING THE RESULT OF GUNDOG EVENTS SUCH AS
RETRIEVING TRIALS AND RETRIEVING ABILITY TESTS FOR GUNDOGS.
THE CLUB CONGRATULATES THE WINNERS AS WELL AS ALL THOSE WHO COMPETED.


 

2019 TRIALLING SEASON

RETRIEVING TRIALS FOR GUNDOGS
&
RETRIEVING ABILITY TESTS FOR GUNDOGS

_____________________________________________________________

photos of placegetters from trials are most welcome, to be posted with results

 

FIELD & RETRIEVING ASSOCIATION FOR GUNDOGS INC.
 

SATURDAY 29 JUNE, 2019

Venue:  VERESDALE

Highest Scoring Dog over the week-end

Featuring the 
"HIGHEST SCORING NOVICE DOG"  
"RISING STAR TROPHY "  (Restricted Stake)
"F.R.A.G. SHIELD TROPHY"   (All Age Stake) 

F.R.A.G SHIELD                  

NOVICE STAKE  -  Mrs. G. GOLLÉ  (4 started)
1st  Runwylde Anna of Kobble   GR   B  -  C. Curtis  (174)
2nd  Redcypher Sea Rocket at Marsagan   Lab   B  -  N. Marr  (157)
3rd  Brigodee Liberty   Lab   B  -  G. Meeve  (154)

 

 RESTRICTED STAKE  -  Judge:  Mr. J. BARBER  (12 started)
1st  Chava Black Opal  NRD   Lab   B  -  D. Bullimore  (141)
2nd  Tallowood Coras Butch  NRD  ORA   Lab   D  -  S. Haigh  (93)
No Futher Finishers

 
ALL AGE STAKE  -  Judge:  Mr. T. LODDER
  (13 started)
1st  Nat & GR RTCH. Adderslot Maggie May  DM   Lab   B  -  R. Whitechurch  (153)
2nd  RTCH. Tirnanoge Darlin Emmi   Lab  B  -  M. Tyrie  (127)
3rd  RTCH. Adderslot Tuscany's Arrow   Lab   B  -  R. Whitechurch  (124)

 

SUNDAY 30th JUNE, 2019

NOVICE STAKE  -  Judge:  Dr. A. DONOVAN  (4 started)
1st  Runwylde Anna of Kobble   GR   B  -  C. Curtis  (158)
2nd  Redcypher Sea Rocket at Marsagan   Lab   B  -  N. Marr  (148)
3rd  Gumtree Jaffas Diamond   ESS   B  -  D. Weston  (146)

CONGRATULATIONS TO Callum and  "ANNA"   for achieving their NRD TITLE


RESTRICTED STAKE  -  Judge:  Mr. R. JACKSON  (10 started)
1st  Terranaut Black Amber   Lab   B  -  C. Campbell  (140)
2nd  Tallowood Coras Butch  NRD   Lab   D  -  S. Haigh  (139)
3rd  Chava Black Opal   Lab   B  -  d. Bullimore  (130)


ALL AGE STAKE  -  Mr. J. BARBER  (12 started)
1st  Nat. RTCH.  Adderslot Maggie May  DM   Lab   B  -  R. Whitechurch  (172) 
2nd  RTCH. Adderslot Johnny B Goode  CM   Lab   D  -  J. Christensen  (159)
3rd  RTCH. Adderslot Tuscany"s Arrow   Lab   B  -  R. Whitechurch  (156)

 

CONGRATULATIONS to the Winners

Highest Scoring  NOVICE DOG  -  Callum Curtis and "Anna " (332 points)
Donated by Mr Ross Latter

Highest Scoring  RESTRICTED DOG  -  Denis Bullimore and "Opal"  (271 points)
Donated by Ms Margaret Sullivan & Mrs Wendy Michalk

Highest Scoring   ALL AGE DOG  - Russell Whitechurch and "Maggie"  (325 points)
Donated by F.R.A.G. 


 

**********************************************

 

LABRADOR RETRIEVER CLUB OF Qld.
 

SATURDAY 22nd JUNE 2019

Venue:  CHRISTMAS CREEK
 

NOVICE STAKE  -  Judge:  Mr. T. LODDER  (7 entries)
1st Runwylde Anna of Kobble   GR   B  -  C.Curtis  (164)
2nd  Chava Clonoe  RN  ORA   Lab   B  -  C. Remy  (155)
3rd  Gumtree Jaffas Diamond   ESS   B  -  D. Weston  (151)


 

 RESTRICTED STAKE  -  Judge:  Mrs. K. WEBSTER  (W.A.)  (14 entries)
1st  Roughwater Victoria   Lab   B  -  M. Sullivan  (166)
2nd  Tallowood Driving Miss Daisy   Lab   B  -  R. Jackson  (163)
3rd  Chava Black Opal   Lab   B  -  D. Bullimore  (148)

 

 
ALL AGE STAKE  -  Judge:  Mr. A. TURNER
  (12 entries)
1st  NAT. GR. RTCH. Adderslot Chief  CM  DM   Lab   B  -  R. Whitechurch  (156)
2nd  RTCH. Adderslot Maggfie3 May  DM   Lab   B  -  R. Whitechurch  (155) 
3rd  RTCH. Adderslot Johnny B Goode CM   Lab   D  -  J. Christensen  (134)

 

 

SUNDAY 23rd JUNE 2019

Featuring the "CHIPS MEMORIAL TRIAL"


NOVICE STAKE  -  Judge:  Mrs. H. CATTERMOLE  (8 entries)
1st  Gumtree Jaffas Diamond  NRA   ESS   B  -  D. Weston  (139)
2nd  Brigodee Liberty Ball   Lab   B  -  G. Meeve  (131)
3rd  Redcypher Sea Rocket at Marsagen   Lab   V  -  N. Marr  (127)

 

CONGRATULATIONS to Danny and "JESS" achieving their NRD. Title.

 

RESTRICTED STAKE  -  Judge:  Mrs. W. MICHALK  (9 entries)
1st  Roughwater Victoria   Lab   B  -  M. Sullivan  (165)
2nd  Tallowood Driving Miss Daisy   Lab   B  -  R. Jackson  (157)
3rd  Tallowood Coras Butch  NRD   Lab   D  -  S. Haigh  (134) 

 

"CHIPS MEMORIAL TRIAL" -  ALL AGE STAKE  -  Mrs. K. WEBSTER  (W.A.)  (15 entries)
1st  RTCH. Adderslot Johnny B Goode  CM   Lab   D  -  J. Christensen  (166)

2nd  RTCH. Willowyse Sir Peregrin   Lab   D  -  R. Eaton-Wells  (161)
3rd  RTCH. Gidgee down Under Del  (IMP UK)  Lab   B  -  R. Eaton-Wells  (157)


***********************************************

 

WIDE BAY WORKING GUNDOG CLUB Inc.
 

SATURDAY 8th JUNE 2019

Venue:  BUNDABERG
 

No   NOVICE STAKE
 

 RESTRICTED STAKE  -  Judge:  Ms. M. SULLIVAN  (10 entries, 9 started)
1st  Birdelhund Zac  NRD   Lab   D  -  J. Palu  (132)
2nd  Birdelhund Black Magic  NRD   Lab   B  -  T. Davies  (125)
3rd  Glastonpark Summer Beauty RRD   ESS   B  -  H. Cattermole  (124)
4th  Terranaut Black Amber   L   B  -  C. Campbell

 
ALL AGE STAKE  -  Judge:  Mr. P. TOWNING
  (9 entries, 8 started)
1st  Jagacey Futura  RRD   GSP   D  -  W. Bonato  (137)  
2nd  RTCH. Adderslot Johnny B Goode CM   Lab   D  -  J. Christensen  (136)

3rd  RTCH. Tirnanoge Darlin Emmie (iiud USA)   Lab   B  -  M. Tyrie  (131)

CONGRATULATIONS to WALTER and "BAZZ" on achieving their RTCH. TITLE 

 

SUNDAY 9th JUNE 2019

Featuring the 'WIDE BAY CUP"


No   NOVICE STAKE
 

RESTRICTED STAKE  -  Judge:  Mr. P. TOWNING  (12 entries, 10 started)
1st  Glastonpark Summer Beauty RRD   ESS   B  -  H. Cattermole  (121)
2nd  Birdelhund Zac  NRD   Lab   D  -  J. Palu  (110)
No Futher Finishers

 

"WIDE BAY CUP"  -  ALL AGE STAKE  -  Mr. T. LODDER  (9 entries, 7 started)
1st  RTCH. Tirnanoge Darlin Emmie (iiUD  USA)   Lab   B  -  M. Tyrie  (135)
2nd  RTCH. Adderslot Johnny B Goode  CM   Lab   D  -  J. Christensen  (133)

No Further Finishers
 

CONGRATULATIONS to Malcom and "Emmie" winner of the Wide Bay Cup.

 

MONDAY 10th JUNE 2019


No  NOVICE STAKE


RESTRICTED STAKE  -  Judge:  Mrs. W. MICHALK  (9 entries, 8 started)
1st  Roughwater Victoria   Lab   B  -  M. Sullivan
2nd  Birdelhund Black Magic   Lab   B  T. Davies  (113)
3rd  Birdelhund Zac   Lab   D  -  J. Palu  (104

CONGRATULATIONS to MARGARET and "TORI" on achieving their RRD. TITLE 


ALL AGE STAKE  -  Judge:  Mrs. H. CATTERMOLE

No Finishers
 

*******************************************

 

RETRIEVING ABILITY TESTS FOR GUNDOGS
 

FIELD & RETRIEVING ASSOCIATION FOR GUNDOGS Inc.

SUNDAY 2 JUNE 2019

Venue:  Wights Mtn, Samford area

NOVICE  &  OPEN TESTS - Judged by - Ms. L-M. PRICE

Total of 10 entries
1 in Novice with 1 qualifier
 9 started in Open with 5 qualifiers

Novice Class

1st  Redcypher Sea Rocket At Marsagan   Lab   B  -   N. Marr  (Q 91 points)

Open Class

1st Roughwater Victoria   Lab   B  -  M. Sullivan  (Q93 points )

2nd  Birdelhund Son Of Denzel  RRD  ORA     Lab   D  -  G. Dawson  (Q90 points)
3rd  Kopafield Swankie Frankie  NRD  NRA   Lab   B  -  C. Christensen  (Q89 points)

QUALIFIERS -
RTCH. Adderslot Johnny B Goode  CM   Lab   D  - J. Christensen  (Handler C. Christensen)  (Q83 points)
Birdelhund Hooch  RRD   Lab   D  -  J. Christensen  (Handler C. Christensen)  (Q83 points)



Congratulations 

To JAKE and "HOOCH" handled by Carol, with this pass achieving ORA Title

Thank you to Laurelle and Noel, for the use of their Beautiful Property

SPECIAL THANKS to Greg Mitchel
who came along with "dokkens" and trailer and helped out all morning.

 

*******************************************************

 

FIELD & RETRIEVING ASSOCIATION FOR GUNDOGS INC.
 

SATURDAY 25th MAY 2019

Venue:  Brooklands North,  Kagaru
 

NOVICE STAKE  -  Ms. L-M. PRICE
1st  Chava Black Opal   Lab   B  -  D. Bullimore  (167)
2nd  Runwylde Rogue One   GR   B  -  P. Towning  (166)
3rd  Tallowood Driving Miss Daisy   Lab   B  -  R. Jackson  (162)

 

 RESTRICTED STAKE  -  Judge:  Mr. A. TURNER
1st  Chava Black Opal  NRD   Lab   B  -  D. Bullimore  (139)
2nd  Tallowood Driving Miss Daisy   Lab   B  -  R. Jackson  (121)
3rd  Louisiannas Redhot Roux of Lenimer (USA) NRA   Lab   B  -  C. Remy  (109)

 
ALL AGE STAKE  -  Judge:  Mrs. G. GOLLE
1st  RTCH. Adderslot Johnny B Goode CM   Lab   D  -  J. Christensen  (164)
2nd  Birdlehund Hooch RRD   Lab   D  -  J. Christensen  (156)
3rd  Jagacey Futura   RRD   GSP   D   -  W. Bonato  (138)

 

SUNDAY 26th MAY 2019

Featuring the "RADAR TROPHY"

NOVICE STAKE  -  Judge:  Mr. G. DAWSON
1st  Kuven Japanese Maple   Lab   B  -  N. Turner  (161)
2nd  Runwylde Anna of Kobble   GR   B  -  C. Curtis  (155)
3rd  Gumtree Jaffas Diamond   ESS   B  -  D. Weston  (146)


RESTRICTED STAKE  -  Judge:  Mrs. H. CATTERMOLE
1st  Tallowood Driving Miss Daisy   Lab   B  -  R. Jackson  (158)
2nd  Gumtree Jaffas Diamond   ESS   B  -  D. Weston  (156)
3rd  Jagacey Take it Easy   GSP  D -  W. Michalk  (149)

 

ALL AGE STAKE  -  Mr. P. TOWNING
1st  Willowyse Kai  RRD  ORA   Lab   B  -  L. Draper  (153)
2nd  RTCH. Adderslot Johnny B Goode  CM   Lab   D  -  J. Christensen  (149)
3rd  RTCH. Adderslot Rudy   Lab   D  -  R. Jackson

 

CONGRATULATIONS to NIKKI TURNER and YUGI, 

WINNER of the RADAR TROPHY
" Highest Scoring Dog of the Day *161 points* "

 

**********************************************

 

FIELD & RETRIEVING ASSOCIATION FOR GUNDOGS Inc.

3 DAY EASTER TRIALS


Venue:  North Brookland Rd, Kagaru

FRIDAY 19th APRIL 2019

Featuring the  "Joe Cockburn Memorial Novice Stake           

Judge:  Mr. G. MEEVE  (N.S.W.) - 4 Runs
1st  Tirnanoge Black Gem   Lab   -   R. Eaton-Wells  (231)
2nd  Tenarda Zippity Doodah Day  CCD  CDX  ORA   Lab   B  -  C. Elliott  (227)
3rd  Roughwater Victoria   Lab   B  -  M. Sullivan  (224)

 

CONGRATULATIONS to Richard and "Tirnanoge Black Gem
 for winning the "Joe Cockburn Memorial Novice Trial Trophy"


 

RESTRICTED STAKE  -  Judge:  Mr. G. DAWSON
1st  Glaston Park Summer Beauty   NRD   ESS   B  -  H. Cattermole  (162)
2nd  Birdelhund Hooch  RRD   Lab   D  -  J. Christensen  (161)
3rd  Coras Butch  NRD  ORA   Lab   D  -  S. Haigh   (152)

 

ALL AGE STAKE  -   Judge: Mr. A. TURNER
1st  RTCH. Adderslot Yank Black Onyx   Lab   D  -  R. Boodnikoff  (134)
2nd  RTCH. Adderslot Johnny B Goode  CM   Lab   D  -  J. Christensen  (121)
3rd  Gidgee Down Under Del (IMP UK)   Lab   B  -  R. Easton-Wells  (112)
 

*********************

SATURDAY 20th APRIL 2019

 

NOVICE STAKE  - Judge:  Mrs. H. CATTERMOLE
1st  Fairburn Natures Gaft   Lab   -   R. Adlam  (145)
2nd  Gumtree Jaffas Diamond   ESS   B  -  D. Weston  (142)
3rd  Tirnanoge Black Gem   Lab   -   R. Eaton-Wells  (141)

 

RESTRICTED STAKE  -  Judge:  Ms. M. SULLIVAN
1st  Fairburn Natures Gift   Lab   -   R. Adlam  (160)
2nd  Tallowood Driving MIss Daisy   Lab   B  -  R. Jackson  (155)
3rd  Birdlehund Hooch  RRD   Lab   D  -  J. Christensen  (146)


 

ALL AGE STAKE  -  Judge:  Mr. M. SARGISON  (N.S.W.)
1st  RTCH. Willowyse Sir Peregrine   Lab   D  -  R. Easton-Wells  (148)
2nd  RTCH. Adderslot Johnny B Goode  CM   Lab   D  -  J. Christensen  (142)
3rd  RTCH. Adderslot Yank Black Onyx   Lab   D  -  R. Boodnikoff  (135)

**************************


SUNDAY  21st APRIL 2019
 

NOVICE STAKE  -  Judge:  Mrs. W. MICHALK
1st  Tirnanoge Black Gem   Lab   -   R. Easton-Wells  (162)
2nd  Tenarda Zippity Doodah Day  CCD  CDX  ORA   Lab   B  -  C. Elliott  (161)
3rd  Roughwater Victoria   Lab   B  -  M. Sullivan  (158)


RESTRICTED STAKE  -  Judge:  Mr. P. TOWNING
1st  Roughwater Victoria   Lab   B  -  M. Sullivan  (148)
2nd  Birdlehund Hooch  RRD   Lab   D  -  J. Christensen  (142)
3rd  Terranaut Black Amber   Lab   D  -  C. Campbell  (118)

CONGRATULATIONS to Margaret and "Tori" on achieving their NRD TITLE


ALL AGE STAKE  -  Judge:  Mr. R. JACKSON
1st  Gidgee Down Under Del (IMP UK) Lab   B  -  R. Eaton-Wells  (129)
2nd  Gidgee Girl (IMP UK)   Lab   B  -  R. Eaton-Wells  (119)
3rd  RTCH. Adderslot Johnny B Goode  CM   Lab   D  -  J. Christensen  (116) 


************************************

 

 

 

 

 

 

 



Contact Details
Mr Geoff Dawson
Burpengary 4505, QLD
Phone : 07 3886 6367
Email : [email protected]

Dogz Online - Dogs, Breeders, Puppies